Пантерот од Србија сѐ уште на слобода: Во потрагата вклучени дронови и термални камери

t

Потрагата по црниот пантер, кој вчера беше виден во Бања Јунаковиќ кај Апатин, продолжува и денеска, а кога ќе биде фатен, планот е да се успие и да се имобилизира во Зоолошката градина Палиќ.

Шефот на Покраинскиот инспекторат за заштита на животната средина, Немања Ивановиќ, кој вчера цел ден беше на терен со колегите во потрага по ова животно, рече дека идејата им била да го евтаназираат и да го префрлат во Зоолошката градина Палиќ.

– Зоолошката градина Палиќ ги има најсовремените средства за седација. Максималниот домет е до 30 метри за заспивање, а тоа нема да го правиме во затворени контролирани услови, туку буквално на отворено – изјави Ивановиќ за Телеграф.

Тој синоќа изјави дека вчера барале пантер со дрон со термална камера и дека така ќе продолжи и денеска, а ако треба и утре додека не го најдат предаторот.

– Со дрон извршивме увид и пребаравме околу хотелот Бање Јунаковиќ, односно шумата. Забележавме разни други видови животни – птици, некои најразлични видови помали глодари, но за среќа или несреќа сè уште не забележавме ништо што може да укаже дека тој е таму, во близина“, изјави синоќа Немања Ивановиќ.

Како што појасни, дронот е соборен синоќа поради магла, но акцијата продолжува и денеска, се со цел да се лоцира пантерот, да се имобилизира и да се смири паниката.

– Апелирам до сите ваши колеги да не паничат, излезе веста дека е застрелан, но тоа не е вистина – рече тој.

Црниот пантер првпат бил забележан во селото Сонта, во околината на Апатина. Неговите траги биле забележани во околната шума.

Вчера на социјалните мрежи се појави видео дека е виден во Бања Јунаковиќ, а општина Апатин по оваа прилика упати предупредување:

– Се замолуваат граѓаните до дополнително известување да не одат во тој правец, како и во правец на шумата Пригрева, бидејќи се работи за многу опасно и непредвидливо диво животно. Во фаќањето и лоцирањето на црниот пантер во моментов се вклучени сите надлежни служби, како и стручната служба од Зоолошката градина Палиќ.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Груевски ги подбра властите: Неспособни сте, корумпирани…

Пишува Никола Груевски на Фејсбук: Разорениот земјотресот…

ТРАГЕДИЈА ВО КАНАДА: Автобус удри во градинка,…

Градски автобус денеска удри во градинка во…

Зеленски: Велика Британија им помага на „украинските…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска во Лондон…

СЗО испраќа стручни тимови и авиони со…

Светската здравствена организација испраќа стручни тимови и…

Имал потекло од Тетово: Блажевиќ двапати за…

Легендарниот хрватски тренер, Мирослав Блажевиќ, кој почина…