Објавено на:

Папата ги посети повредените украински дечиња во Рим

t

Папата Франциск попладнево посети 19 украински деца бегалци во детската болница Бамбино Гесу во Рим.

Младите пациенти ја напуштиле Украина во првите неколку дена од војната, која започна на 24 февруари кога Русија ја нападна Украина, и се лекуваат од онколошки и невролошки заболувања, меѓу другото, како и тешки повреди од експлозии, изјави директорот на ватиканскиот печат Матео Бруни, се вели во соопштението.

-Папата одеше низ собите и ги посети сите присутни малечки, пред да се врати во Ватикан.

Според Ватикан, 50 украински деца бегалци поминале низ болницата од почетокот на конфликтот.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Ердоган денеска ја почнува тридневната посета на…

Претседателот на Турција Реџеп Таип Ердоган денеска…

Грчкиот министер за надворешни работи во посета…

Шефот на грчката дипломатија Никос Дендиас денеска…

Петков ќе го посети Киев – Наскоро…

Премиерот на Бугарија, Кирил Петков, во интервју…

Папата ја заврши велигденската миса со „Христос…

Папата Франциск на велигденската миса на која…

Петков и делегација на бугарската влада утре…

Премиерот на Бугарија, Кирил Петков в сабота…