Објавено на:

Папата: Лаењето на НАТО пред портите на Русија може да е причината за конфликтот

t

Причината за ескалирањето на кризата во Украина би можеле да бидат дејствата на НАТО во близина на руската граница, изјави папата Франциско за италијанскиот весник Кориере дела сера, а пренесува бриселски Политико.

Поглаварот на Римокатоличката црква кажа дека претпоставува дека разгорувањето на конфликтот го предизвикало „лаењето на НАТО пред портите на Русија“.

„Не знам дали гневот бил испровоциран, но можно е да бил поттикнат“, кажа папата Франциско.

Папата изрази спремност да отпатува во Москва за да се сретне со претседателот на Русија Владимир Путин и да помогне во решавањето на ситуацијата околу Украина.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Какво ќе биде времето до петок?

Под влијание на влажна и нестабилна воздушна…

Аргентина е пред банкрот

Статистичката рејтинг агенција Фич го намали рејтингот…

ИНТЕР НАЈДЕ ЗАМЕНА ЗА ЛУКАКУ: Во Милано…

Интер е заинтересиран и за Роберто Фирмино.…

(Видео) Груевски да не излезеше од Македонија…

Мирка Велиновска вечерва во вонредната епизода на…

Велс ги расплака Хрватите буквално во –…

Фудбалерите на Хрватска одиграа само нерешено на…