Објавено на:

Папата: Лаењето на НАТО пред портите на Русија може да е причината за конфликтот

t

Причината за ескалирањето на кризата во Украина би можеле да бидат дејствата на НАТО во близина на руската граница, изјави папата Франциско за италијанскиот весник Кориере дела сера, а пренесува бриселски Политико.

Поглаварот на Римокатоличката црква кажа дека претпоставува дека разгорувањето на конфликтот го предизвикало „лаењето на НАТО пред портите на Русија“.

„Не знам дали гневот бил испровоциран, но можно е да бил поттикнат“, кажа папата Франциско.

Папата изрази спремност да отпатува во Москва за да се сретне со претседателот на Русија Владимир Путин и да помогне во решавањето на ситуацијата околу Украина.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ТАЖНА ВЕСТ: Малата Ана не успеа да…

Девет годишната Ана Аргировска од Куманово, за…

Невреме го зафати и Прилеп

Попладнево околу 18 часот регионот на Прилеп…

Ни треба целото оружје што го имате…

На Украина ѝ недостига оружје за контраофанзива,…

(Видео) Голем број демонстранти на протестот “Србија…

Со бројни транспаренти десетици илјади граѓани на…

Лукашенко: Згрешивме што не ја нападнавме Украина…

Единствената грешка на Русија и Белорусија беше…