Објавено на:

Папата Франциско им се извини на народот на Демократска Република Конго и Јужен Судан, бидејќи морал да ја откаже посетата

t

Папата Франциско денеска им се извини на народот на Демократска Република Конго и Јужен Судан, бидејќи поради проблеми со одењето, морал да ја откаже посетата на тие земји и рече дека се надева дека неговата состојба ќе се подобри.

Ватикан во четвртокот објави дека патувањето планирано за 2 до 7 јули е одложено на неодредено време поради проблемот со коленото на папата, поради што тој користи инвалидска количка повеќе од еден месец, пренесе Ројтерс.

– Многу ми е жал што морав да го одложам ова патување, кое се уште сакам да го продолжам – рече папата Фрањо во неделното обраќање пред илјадници луѓе на плоштадот Свети Петар.

– Ве молам простете ми за ова. Заедно да се молиме со Божја помош и исцеление да дојдам кај вас што поскоро. Да се ​​надеваме – рече тој, директно обраќајќи им се на граѓаните и властите на двете земји.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Преку 30 луѓе кои земале плата, а…

На 33 лица кои биле вработени, преку…

Петковиќ: Изјавите на Курти дека ЗСО никогаш…

Директорот на Канцеларијата за Косово и Метохија…

АИ: Жал ни е, но стоиме на…

Организацијата за човекови права „Амнести интернешнл“ (Amnesty…

Курти вели: Блокадата на патиштата на северот…

Косовскиот премиер Албин Курти во интервју за…

Почина великанот на македонската архитектура Петар Муличковски

Еден од великаните на македонската архитектура Петар…