Објавено на:

Папата ќе направи сè за да стави крај на конфликтот во Украина

t

Папата Франциск денеска повтори дека Ватикан е подготвен да направи се што е можно за да посредува за да се стави крај на конфликтот меѓу Русија и Украина, пренесува „Ројтерс“.

Во интервју за италијанскиот весник „Ла Стампа“, на прашањето дали верува дека е можно помирување меѓу Москва и Киев, папата ги повика сите да не се откажуваат од напорите за мирно решение, наведува британската агенција.

Папата Франциск вчера на општа аудиенција го осуди последниот бран ракетни напади врз Украина и повика на прекин на огнот за да се спречи ризикот од ескалација на конфликтот.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Орбан сепак не ја блокирал помошта за…

Унгарските медиуми денес ги негираа шпекулациите дека…

САД: Не ја охрабруваме Украина да напаѓа…

Соединетите Држави не ја опремуваат ниту ја…

Заради прекин во снабдувањето со струја Украина…

Украинското Министерство за здравство соопшти дека побарало…

Нови крвави пакети во две украински амбасади…

Украинските амбасади во Данска и Романија добија…

Блинкен: Целта на помошта од САД е…

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен, говорејќи за…