Објавено на:

Папата ќе направи сè за да стави крај на конфликтот во Украина

t

Папата Франциск денеска повтори дека Ватикан е подготвен да направи се што е можно за да посредува за да се стави крај на конфликтот меѓу Русија и Украина, пренесува „Ројтерс“.

Во интервју за италијанскиот весник „Ла Стампа“, на прашањето дали верува дека е можно помирување меѓу Москва и Киев, папата ги повика сите да не се откажуваат од напорите за мирно решение, наведува британската агенција.

Папата Франциск вчера на општа аудиенција го осуди последниот бран ракетни напади врз Украина и повика на прекин на огнот за да се спречи ризикот од ескалација на конфликтот.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Шојгу им нареди на руските војници во…

Рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу му…

Бенет: Западот ги прекина преговорите меѓу Русија…

Преговорите меѓу претставниците на Русија и Украина…

Захарова: Кој ќе ни суди за воени…

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи,…

Разрешен министерот за одбрана на Украина

Алексеј Резников повеќе не е министер за…

Украинците ветуваат: Нема да ја напаѓаат Русија…

Украина нема да користи оружје со голем…