Објавено на:

Патронат на Општина Кисела Вода – „Св. Ѓорѓија – Низ приказната за Кисела Вода”

t

Општина Кисела Вода денеска го прославува својот патронат. Годинашното празнување насловено „Св. Ѓорѓија – Низ приказната за Кисела Вода” ќе се одвива пред Домот на култура „Билјана Беличанец” во Кисела Вода.

– Програмата содржи низа културно-забавни случувања кои ги допираат сите генерации. Во Домот на културата ќе биде отворена изложба на плакати и фонтови од Лазе Трипков и Ласко Џуровски, детската актерска екипа од „Дајте музика”, од училиштето за деца актери на Весна Бејби Петрушевска, ќе изведе театарска претстава во чест на Горан Стефановски, музичко-сценски настап ќе има Виктор Апостоловски – „Супермен”, а за крај е предвиден музички сет на Ди Џеј Манов, соопштија од Општина Кисела Вода.


Во рамки на настанот, здружението „Гоу Грин” ќе има еко перформанс на кој активистите од оваа организација ќе возат велосипеди, а струјата што на тој начин ќе ја произведат ќе се искористи за озвучување на настанот.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Георгиевски: Не сме го виделе францускиот предлог,…

Претседателот на ВМРО-НП, Љубчо Георгиевски пред почетокот на средбата…

Лукаревска: Од наредната година ќе се зголеми…

Директорката на УЈП, Сања Лукаревска на денешната прес-конференција најави…

ИДЕНТИТЕТОТ, ЈАЗИКОТ И КУЛТУРАТА МОРА ДА ГИ…

Апел за неприкосновено зачувување на македонските национални…

(Видео) Велат не нема: Ама еве не…

На социјалните мрежи се појави видео од…

Колку треба да е лош предлогот за…

Граѓаните ги побудалевме со разни дезинформации и…