Објавено на:

Патрушев: НАТО е многу блиску до границите на Русија и Белорусија

t

Воената инфраструктура на НАТО е многу блиску до границите на Русија и Белорусија, а воениот блок предводен од САД продолжува да го зајакнува своето присуство на ова крило, рече секретарот на рускиот совет за безбедност Николај Патрушев на состанокот со неговите колеги од Договорот за колективна безбедност. Организацијата (CSTO) во петокот во Ереван.

Тој нагласи дека колективната безбедносна ситуација во источноевропскиот регион е значително влошена.


„Една од клучните компоненти на оваа агресивна политика на САД и нивните сојузници беше непромисленото проширување на НАТО. И покрај политичките гаранции што ни беа дадени, инфраструктурата на НАТО е многу блиску до руската и белоруската граница“, највисокиот безбедносен претставник. истакна.

Како резултат на тоа, продолжи Патрушев, „военото присуство се засилува на западното крило на ОДКБ, воената инфраструктура се модернизира со забрзано темпо и се одржуваат бројни вежби на сојузот“.

„Очигледно е дека НАТО го смета источноевропскиот регион како најверојатен театар на воена акција“, истакна тој. Секретарот на рускиот совет за безбедност објасни дека за овој факт сведочат воените вежби Бранител на Европа – 2022 година одржани во 19 европски земји во мај, на кои учествуваа околу 18.000 луѓе.

„НАТО се користи како инструмент на надворешната политика, всушност, на една земја. Тоа се прави на многу агресивен начин и ја влошува и онака тешката меѓународна безбедносна средина“, заклучи Патрушев.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Зеленски: Сирените за воздушен напад се огласија…

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски изјави дека…

Не сме само ние осудени да кркаме…

Не сме само ние на светот осудени…

Финска и Шведска чекор поблиску до НАТО:…

30 земји-членки потпишаа пристапни протоколи за двете…

Надежта последна умира: Џонсон верува дека Украина…

Британскиот премиер Борис Џонсон за време на…

Захарова: Целата ЕУ може да се соочи…

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи,…