Објавено на:

Пушилин најави жестока офанзива? По ослободувањето на Соледар на ред се Бахмут и Северск!

t

Вршителот на должноста шеф на Доњецката Народна Република, Денис Пушилин, во вторникот рече дека по ослободувањето на Соледар, напорите за негово ослободување ќе бидат насочени кон Артемовск и Северск.

„По Соледар, се ослободува Артемовск (украинскиот термин за Бахмут), како и Северск, каде исто така има многу сериозни утврдувања. Понатамошните напори ќе бидат насочени кон Краматорск“, рече тој во етерот на ТВ каналот „Русија-1“.

Претходно Пушилин на Канал 1 изјави дека градовите Соледар и Артемовск се блиску до ослободување.

Во понеделникот, Апти Алаудинов, командант на специјалните сили Ахмат, заменик командант на Вториот армиски корпус на Народната милиција на ЛНР, рече дека Соледар би можел да биде ослободен во наредните денови. На 7 јануари, полковникот на ЛНР Виталиј Киселев рече дека украинските трупи би можеле да го напуштат Соледар и селата околу него во блиска иднина.

Артемовск и Соледар се наоѓаат на територијата на Доњецк. Во градовите се водат жестоки битки.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Шолц бара светот да се обедини околу…

Германскиот канцелар Олаф Шолц остро ја нападна…

Лавров удри по ЕУ: Нацистите ќе влезат…

Шефот на европската дипломатија, Жозеп Борел, предлага…

Трансџендер портпаролот на територијалната одбрана на Украина…

Трансџендер портпаролот на територијалната одбрана на Украина…

Кадиров “воскресна”: Жив и здрав сум!

На официјалниот Телеграм канал на чеченскиот лидер,…

Шојгу: Односите помеѓу Иран и Русија достигнаа…

Односите помеѓу Иран и Русија достигнаа највисоко…