Објавено на:

Паѓа владата во Британија? Последните анкети покажуваат дека огромен процент на граѓани бараат оставка од Џонсон

t

Повеќе од половина во Велика Британија сакаат премиерот да поднесе оставка, покажуваат најновите анкети спроведени по изрекувањето на парични казни за премиерот Борис Џонсон и уште педесетина лица поради прекршување на рестриктивните Ковид протоколи во земјата.

Анкетата на YouGov спроведена во вторник покажа дека 57% од Британците мислат дека премиерот Борис Џонсон и канцеларот Риши Сунак треба да поднесат оставки откако им беа изречени казни за прекршување на ограничувањата за заклучување минатата година.

Џонсон е првиот актуелен премиер на Обединетото Кралство кој беше прогласен за виновен за кршење на законот, но тој и Сунак досега одбиваа да се откажат од функциите и покрај тоа што и двајцата категорично негираа дека присуствувале на забавите.

„Не ми падна на памет дека ова можеби е кршење на правилата“, изјави Џонсон по добивањето на казната.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Британското МНР: Никаква опрема – Мобилизираните Руси…

Британското Министерство за одбрана го објави најновиот…

Џонсон: Путин да беше жена, што очигледно…

Рускиот претседател Владимир Путин немаше да ја…

Захарова: Нека побараат од Украина да им…

Британските власти треба да бараат од украинската…

Светските лидери се соочуваат со кризи на…

Каква разлика прави една година. Огромните предизвици,…

Нов „шамар“ за Џонсон: Конзервативците загубија на…

Премиерот на Велика Британија, Борис Џонсон беше…