Објавено на:

Паѓа одбраната на Северодоњецк: Нова група украински војници им се предадоа на руските сили

t

Четворица војници на вооружените сили на Украина им се предале на специјалните сили „Ахмат“ во селото Боровскоје кај Северодонецк, за што се водат битки, јавува дописникот на РИА Новости.


„Луѓе кои немаат апсолутно никаква желба да се борат, во суштина, луѓе кои насилно се тераат да копаат ровови. Претставниците на одбраната и еден се мобилизирани. Секој пат, состојбата во која ќе ги најдете овие борци кои се заробени од вас е депресивна. државата е навистина депресивна“, изјави за новинарите Апти Алаудинов, помошник на шефот на Чеченија.


Тој појасни дека борците на специјалната единица Ахмат тивко се приближиле до една од позициите на украинските безбедносни сили во селото Боровскоје кај Северодонецк и им понудиле на војниците стационирани таму да се предадат.

„Од таму, уште 16 борци изразија желба да се предадат (од Боровское – Ед.). Нивните другари ја уништија оваа група“, рече Алаудинов.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Путин “удри метла”: Големи промени во командата…

Руското Министерство за одбрана соопшти дека раководството на централните…

(Видео) Тешко на Украинците: Русија објави снимки…

Руското Министерство за одбрана објави снимка од…

Да ја прогласат за народен херој: Украинска…

Војниците поставувале мини кога коза, која побегнала…

Друго е кога ќе се спомне Сармат:…

Украина веројатно нема да презема чекори за…

(Видео) Малку ги изненади: Шојгу им упадна…

Рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу беше…