Објавено на:

Паѓа рејтингот: Француската премиерка попопуларна од Макрон

t

Француската премиерка Елизабет Борн, која е околу три месеци на функцијата, има поголем рејтинг од претседателот Емануел Макрон, покажуваат резултатите од месечната анкета на Ифоп за „Журнал ди диманш“, јави дописникот на МИА.

Со само 37 отсто од Французите се задоволни од работата на Макрон, што е еден процент помалку во споредба со претходниот месец. Додека 63 отсто од испитаниците изјавиле дека се незадоволни.

Додека 41 процент изјавиле дека се задоволни од работата на Борн односно три поени повеќе од минатиот месец.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Џонсон на Самитот Г7: Мора да…

Денеска беше одржан Г7 самитот во замокот…

Макрон нападнат за губењето оружје во Украина

Францускиот политичар Жофри Боле го обвини претседателот…

Францускиот политичар Филопо: Русија го „понижи“ Макрон…

Францускиот галистички политичар Флоријан Филипо објави дека…

Макрон: Абортусот е фундаментално право на жените

Францускиот претседател, Емануел Макрон во петокот рече…

Макрон ги дефинираше условите за посета на…

Претседателот на Франција, Емануел Макрон, изјави дека…