Пекевски: Сметам дека после јуни Албанија ќе се одвои од пакетот за влез во ЕУ

t

Политичкиот аналитичар Синиша Пекевски смета дека бугарското вето не е став на Бугарија.

-Позади политиката на Бугарија стојат други држави што не дозволуваат да се крене тоа вето. Си има некои што не сакаат притисок врз нив и не сакаат „канцерогена држава“. Сега вие да внесете таква земја, може да доведе проблем во ЕУ. Процесот ќе го одвојат. Сметам дека после јуни Албанија сама ќе продолжи по патот на прием, за разлика од нас. Верував дека после посетата на Петков нови ветришта ќе продуваат, но не е така. Ветото 99% во јуни нема да се крене. Кај нас атмосферата е дека на секои шест месеци имаме дека сега ќе се крене ветото, вели Пекевски во емисијата „Само вистина“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Спасовски се сретна со новоименуваниот унгарски амбасадор

Денеска во Министерството за внатрешни работи се…

Жално: Околу 700.000 Македонци живеат надвор од…

Околу 700 илјади Македонци или околу една…

МНР за Инфомакс: Македонците да ја напуштат…

Безбедносната ситуација во Русија станува се' позагрижувачка,…

Премиерот не очекува бегалски бран од Русија:…

Премиерот Димитар Ковачевски во одговор на новинарско…

Ковачевски: Не е точно дека не реагираме…

Премиерот Димитар Ковачевски, во одговор на новинарско…