Пекевски: Сметам дека после јуни Албанија ќе се одвои од пакетот за влез во ЕУ

t

Политичкиот аналитичар Синиша Пекевски смета дека бугарското вето не е став на Бугарија.

-Позади политиката на Бугарија стојат други држави што не дозволуваат да се крене тоа вето. Си има некои што не сакаат притисок врз нив и не сакаат „канцерогена држава“. Сега вие да внесете таква земја, може да доведе проблем во ЕУ. Процесот ќе го одвојат. Сметам дека после јуни Албанија сама ќе продолжи по патот на прием, за разлика од нас. Верував дека после посетата на Петков нови ветришта ќе продуваат, но не е така. Ветото 99% во јуни нема да се крене. Кај нас атмосферата е дека на секои шест месеци имаме дека сега ќе се крене ветото, вели Пекевски во емисијата „Само вистина“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Иселениците ќе можат да ги запишаат новородените…

Македонските иселеници во матичната книга на родените…

СДСМ: Препораките на комисијата се според принципот…

Препораките на мешовитата комисија за историски прашања се на принцип…

Бугарското МНР ја охрабрува комисијата да работи…

Бугарското МНР објави соопштение со протоколите од…

Ѓоргиев: Препораките за заедничко чествување и промената…

Идентитетите во средниот век и сегашните национални…

Мали гужви на граничните премини: Се чека…

На Граничниот премин „Богородица“ времето на чекање…