Пендаровски го пошљака Милков: Колежи и стрелања во Македонија имало од 1941 до 1944 година, кога ќе има време нека се прошета до Ваташа!

t

Претседателот на Република Македонија, Стево Пендаровски, денеска во изјава за медиумите по завршувањето на Советот за безбедност упати прилично остра порака до бугарскиот министер за надворешни работи, Николај Милков во врска со неговата изјава дека во Македонија се враќа традицијата на колежи и свирепи убиства.

– Во однос на изјавата на техничкиот министер за надворешни работи на Бугарија, која е прилично грозна, вели во Македонија се враќа традицијата на колежи, стрелања и насилства. Единствено таа изјава може да биде точна ако мисли на периодот од 1941 до 1944 година. Ако има слободно време нека прошета до Ваташа, порача Пендаровски.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Бугарски академик: Треба да ја промениме политиката…

Проф.д-р Спас Ташев од Бугарската академија на…

“Врие од кодоши”: 48 кандидати за пратеници…

Со текот на времето се намалува бројот…

Бугарија сепак го одложи влезот во еврозоната:…

Има формални критериуми за влез на секоја…

Шамар од Стејт департментот за Бугарија: Незаконски…

Акциите на бугарската влада за справување со…

(Видео) Крвава случка: Роми во Бугарија се…

Шест лица се повредени во масовната тепачка…