Објавено на:

Пендаровски и Вучиќ разговарале за “братските односи меѓу Македонија и Србија”

t

Претседателите на Македонија и Србија, Стево Пендаровски и Александар Вучиќ во Давос разговарале за развојот на односите меѓу двете земји, иницијативата Отворен Балкан и одлуката на Српската православна црква (СПЦ) да ја признае автокефалноста на Македонската православна црква.

По средбата на маргините на Светскиот економски форум во Давос, Пендаровски информира дека накратко се сретнал со Вучиќ и ја поздравил одлуката на СПЦ за признавање на автокефалноста на Македонската православна црква – Охридска архиепископија (МПЦ-ОА) како „чекор во вистинска насока“.


-На кратката средба со српскиот претседател Александар Вучиќ, заеднички ја поздравивме одлуката на СПЦ за прифаќање на автокефалноста на МПЦ-ОА како чекор во вистинската насока, напиша Пендаровски на Фејсбук.

Вучиќ на Инстаграм го изрази своето задоволство од средбата со Пендаровски.

„Драго ми е што се видовме и имавме можност да разговараме за иницијативата Отворен Балкан и понатамошниот развој на братските односи меѓу Србија и Северна Македонија“, напиша српскиот претседател.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Владата чека нов француски предлог, ама можно…

Францускиот предлог спорното прашање не го стави…

Вучиќ свечено пушти во употреба нов аеродром,…

Денеска свечено беше отворен за воздушен сообраќај…

Трагедија во Србија: Четири млади момчиња загинаа…

Неколку часа по полноќ на локалниот пат…

(Фото) Бугарски претставници положија цвеќе пред возобновениот…

„За да бидеме ефикасни и добри сојузници,…

Дрзок однос на бугарското МНР: Северна Македонија…

Бугарското Министерство за надворешни работи го повика…