Пендаровски, Милановиќ и Пирц Мусар заеднички контра предлогот на Макрон за “Европа во различни брзини”

t

Претседателите на Република Македонија, Стево Пендаровски, Словенија, Наташа Пирц Мусар и Хрватска, Зоран Милановиќ се против предлогот на францускиот претседател Емануел Макрон за “Европа во различни брзини”.

Предлогот на Макрон беше осуден од самиот почеток, а многумина го сфатија како предлог со кој се класифицираат државите како држави од прв и втор ред.

Словенечката претседателка денеска од Скопје истакна дека сите земји-членки на ЕУ имаат еднаква вредност и дека е против ваквиот предлог, а македонскиот претседател додаде дека предлогот на е официјален предлог на Европската унија, туку само идеја на Макрон.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Украинскиот парламент го одобри клучниот закон за…

Пратеникот Јарослав Железниак на Телеграм објави дека…

Орбан: ЕУ не треба да почне преговори…

Унгарскиот премиер Виктор Орбан изјави дека Брисел…

Орбан: Ќе стоиме со Србија ако ЕУ…

Унгарскиот премиер Виктор Орбан денеска изјави дека…

Орбан посеа паника во Европа?

Една недела пред состанокот на Европскиот совет…

Лајчак: ЕУ е подготвена за проширување

Специјалниот претставник на Европската унија за дијалогот…