Пендаровски после поразот: Македонска гордост, ве чекаме како победници!

t

По поразот од Португалија, македонскиот претседател Стево Пендаровски порача дека сепак фудбалерите се македонска гордост и дома ќе бидат пречекани како победници.

-Македонска гордост, херои, покажавте големина низ квалификациите за светското првенство.
Со пласманот на Европско испишавте историјата на македонскиот фудбал. Ве чекаме дома како победници, зашто победивте во идејата да се претставите најдобро, а со тоа и да нè направите горди. Успеавте да нè сплотите и да не направивте горди, напиша Пендаровски на Фејсбук.

Македонската репрезентација не успеа да се пласира на Светското првенство во Катар, но ова беше најблиску што стигнала: на само една победа од пласман.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Средба Ковачевски-Бетел: Луксембург силно ја поддржува Македонија…

Претседателот на Владата на Република Македонија, Димитар…

(Фото) Ова го може само Јапонец: Јапонскиот…

Јапонците не престануваат да го зачудуваат светот…

Џабе го дадовме името?! Димитров: ЕУ не…

Поранешниот вицепремиер и министер за надворешни работи…

Османи: Уставните измени што побрзо да станат…

Уставните измени треба што побрзо да станат…

(Видео) Албанка “леташе орли” и провоцираше српски…

Швајцарија победи со 3-2 против Србија и…