Пендаровски се сретна со Дритан Абазовиќ: Разгледана европската перспектива на двете земји

t

Претседателот Стево Пендаровски, во рамки на официјалната посета на Црна Гора, денеска во Цетиње оствари средба со Дритан Абазовиќ, потпретседател на Владата и мандатар за состав на нова Влада на Црна Гора.

На средбата беа разменети мислења за севкупните билатерални односи меѓу двете држави, нагласувајќи ја можноста за зајакнување на економската соработка.


Исто така беа разговарани прашања за европската перспектива на двете земји, како и за актуелните состојби во поширокиот регион, во контекст на руската инвазија врз Украина.

Претседателот Пендаровски истакна дека Македонија со особено внимание ја следи политичката состојба во Црна Гора и посакува што побрзо формирање на новата Влада. – пренесе Макфакс.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Претседателот Стево Пендаровски упати честитка по повод…

Претседателот Стево Пендаровски упати честитка по повод…

Пендаровски: Јас се надевам дека во блиска…

„Златната божица“, најпрестижниот трофеј во светот, вчера…

Пендаровски оствари средба со шведската амбасадорка Кристин…

Претседателот Стево Пендаровски денеска ја прими шведската…

Пендаровски по повод 16 Мај: Да создаваме…

Овој датум нè потсетува дека нема простор…

Средба на претседателот Стево Пендаровски со австриската…

Претседателот Стево Пендаровски денеска ја прими Каролине…