Пендаровски се сретна со Петков: Пробивот кон европскиот пат е неопходен

t

Претседателот Стево Пендаровски на маргините на Минхенската безбедносна конференција оствари кратка средба со претседателот на Владата на Република Бугарија, Кирил Петков.

Соговорниците дискутираа за динамиката на работните групи, продуктивноста на тој план и можностите за пробив на европската агенда, кој би значел заеднички успех. Претседателот Пендаровски порача дека пробивот на европскиот пат е неопходен за двете страни.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

На денешен ден Заев и Димитров беа…

На денешен ден пред 6 години тогашниот…

Путин и Ердоган на 4 септември ќе…

Претседателите на Русија и Турција, Владимир Путин…

(Документи)Македонската Православна Црква ќе се преименува, не…

Бидејќи се поделивме по сите основи, без…

Левица во Брисел: Претставници на партијата на…

Претставници на "Левица" остварија средба со европратеници…

Петков: Францускиот предлог е најдобар, утре одново…

Владата во Бугарија попладнево заседавала и е…