Пендаровски: Шансите за кревање на ветото во јуни се 50% – Ниту една членка на ЕУ не ги разбира бугарските позиции

t

Претседателот Стево Пендаровски смета дека шансите за кревањето на бугарското вето се помалку од 50%.

-Тоа е пред се поради однесувањето на другата страна. И јас дадов поддршка на новиот пристап. Петков направи неколку работи и ја подели целата билатералата на пет теми и историјата беше само една од темите. Тој сето тоа го направи на убав начин и разговаравме за повеќе теми. Шансите одат надолу затоа што за жал бугарската страна во последниот месец дена сака на голема врата да ја врати историјата. Не мислам дека Петков, туку други фактори во и надвор бугарската влада, рече Пендаровски во емисијата „Само интервју“.

Според него, нарушувањето во односите почнало откако ги примил на средба претставниците од ОМО Илинден Пирин.

-Добивме канонада на квалификации и напади. Се вратија на стариот бугарски вокабулар. Мислам дека Петков бидејќи беше фронтално напаѓан во владата и него му требаше да ја засили политичката референца, вели Пендаровски.

Претседателот потенцира дека ниту една земја-членка на ЕУ не ги разбира бугарските аргументи.

-Тие не се базираат на обична агенда. Тоа што ме загрижува е што не гледам вистински фокус на ЕУ кон проблемот. Не беа доволно активни дека Европа е геостратешки проект. Европа секогаш била и е почната како мировен проект. Не треба да се случи војната во Украина за да влеземе во ЕУ, смета Пендаровски за влијанието на Унијата во решавање на спорот со Бугарија.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Бугарски академик: Треба да ја промениме политиката…

Проф.д-р Спас Ташев од Бугарската академија на…

“Врие од кодоши”: 48 кандидати за пратеници…

Со текот на времето се намалува бројот…

Бугарија сепак го одложи влезот во еврозоната:…

Има формални критериуми за влез на секоја…

Шамар од Стејт департментот за Бугарија: Незаконски…

Акциите на бугарската влада за справување со…

(Видео) Крвава случка: Роми во Бугарија се…

Шест лица се повредени во масовната тепачка…