Објавено на:

Пензиониран српски дипломат: Дали САД сега се сетија дека постојат Обединетите нации и се грижат за светскиот мир?

t

Американците, кои до неодамна беа игнорирани и од ОН и од принципите на меѓународното право, сега ги ставија во функција на нивните интереси. Прво го искористија фактот дека Светската организација има мандат да разговара за светскиот мир, а потоа го искористија за да ги изнесат своите аргументи и став во случајот со Украина и да ги повикаат сите членки да ја обвинат Русија. – пишува Спутник.


Вака пензионираниот дипломат Зоран Миливојевиќ гледа на усвојувањето на резолуцијата во Генералното собрание на Обединетите нации со која се бара Русија да ја прекине воената операција во Украина.Според него, Обединетите нации се задолжени за светскиот мир и како такви биле поканети да ја прогласат ситуацијата во Украина, но гласањето на Генералното собрание било дел од акцијата на Западот кој ги користи сите механизми и средства за дискредитација на Русија во врска со акцијата.во Украина, односно да се постигне таа глобална цел за потиснување на Русија во секоја смисла.


Америка се сети на ОН
„Во таа смисла, особено е важен ангажманот на Обединетите нации, кој во последно време е запоставен, па овде може да се види како оваа организација, кога е потребно, може да се стави во служба на една стратешка, глобална цел на една од големите сили“, рече Миливојевиќ.


Тој додаде дека во овој случај Западот стави до знаење дека кога е потребно и кога има важна употребна вредност, принципите се многу важни, а Повелбата на ОН и самата Светска организација имаат своја цел.


„Мора да се признае дека акцијата успеа затоа што голем број земји гласаа за резолуцијата, а интересно е да се види дека резултатот од гласањето беше резултат на сериозен и голем ангажман на САД и тој западен, тврдокорен во нејзиниот пристап кон Русија – ЕУ.“ Велика Британија. Тука секако треба да се додадат и Австралија, Јапонија и Јужна Кореја“, категоричен беше нашиот соговорник.


Гласањето е резултат на политички и медиумски притисок
Иако, забележува Миливојевиќ, резолуцијата на Генералното собрание не е обврзувачка, таа има тежина и значење во една политичка смисла, бидејќи меѓународниот поредок е заснован на Обединетите нации.


„Стратегијата за формирање на Украина во Генералното собрание на ОН, исто така, покажува што доктрината на Бајден за создавање „демократски свет“ „промовира на минатогодишниот“ Самит за демократија“, а Америка успеа да ја покрие „Јужна Америка и тие земји гласаа . Овде се виде и моќта на медиумската акција и хибридната војна што се води.

Имено, најмалку 20 отсто од гласовите за оваа резолуција се изградени преку медиумите и преку дипломатски и политички притисок, слично на ситуацијата кога беше потребно што поголем број земји да го прогласат своето самопрогласено признавање на Косово, бидејќи таму се стотици помали земји. суштината на руската акција во Украина“, посочува Миливојевиќ и додава дека е очигледно дека аргументите на Москва не биле присутни во медиумите до степен до кој би ги заштитила нејзините интереси.


Од друга страна, забележува нашиот соговорник, Кина и Индија, двете најнаселени земји во светот беа воздржани и покажаа дека не ја прифаќаат оваа стратегија на Западот, па, како што вели, се гледа една поделба на светот. на еден или друг начин.


„Меѓутоа, треба да се има предвид дека исходот од ова гласање е платформа за продолжување на кампањата против Русија врз основа што ја имавме досега. Имено, суштината на целиот проблем нема да се реши со донесување на оваа резолуција, напротив, кризата може дополнително да се продлабочи. Неопходно е да се најде „modus vivendi“ за дијалог и да се поддржат преговорите меѓу Москва и Киев, но бидејќи разговорите за стратешките безбедносни прашања во Европа стојат зад сè, клучната работа е да се наведат Европа и Вашингтон да разговараат со Русија. „Затоа што на крајот работите ќе завршат тука“, рече поранешниот дипломат.


Што е следно
Тој не ја исклучува можноста едно од продолжувањето на овој процес да биде обид да се исклучи Русија од Обединетите нации или да и се ускрати правото на вето, а Повелбата на ОН доведува во прашање:


„Не е исклучено оваа акција да биде спроведена на начин што одговара на стратешките интереси на мнозинството кое сега ја води играта во Генералното собрание на ОН. Мислам дека тоа е опасна работа бидејќи треба да се потсетиме на се што се случи по Версај, со Лигата на нациите и моментот кога Германија беше надвор од Лигата на нациите, кога тоа тело практично се распадна и што се случи потоа. Обединетите нации мора да се сочуваат бидејќи тоа е единствениот поредок кој повеќе или помалку гарантира мир и секој обид за нивно преиспитување е многу опасен“, категорично рече Миливојевиќ.


Тој е убеден дека ако гласаа за тоа, сигурно немаше да биде вака, а добар дел од државите ќе се изјаснеа сосема поинаку.


Во резолуцијата, ко-спонзорирана од Украина, САД, Велика Британија, Франција, Канада, Јапонија и други земји, се наведува дека Генералното собрание „жали за руската агресија врз Украина“ и бара Русија веднаш да престане да користи сила во таа земја и да се воздржи. од заканите кон другите членки на ОН“. Резолуцијата беше усвоена со мнозинство гласови од 193-членото Генерално собрание на ОН – 141 за, 5 против и 35 воздржани.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

САД ѝ испраќаат на Украина нови ракетни…

Соединетите Американски Држави и испраќаат на Украина…

Иран не попушта: Без успех завршија преговорите…

Европскиот посредник изјави дека Техеран и Вашингтон…

Бајден: САД и НАТО ќе ја поддржуваат…

САД и НАТО ќе ја поддржуваат Украина…

(Видео) Русија е виновна за сите проблеми…

Американскиот претседател Бајден „откри“ кој е главниот…

СЗО: Американската забрана на абортусот ќе предизвика…

Шефот на Светската здравствена организација (СЗО) Тедрос…