Објавено на:

Пензиониран српски дипломат: САД лажат, не помагаат, сакаат само Србија да го признае Косово

t

Лажното застапување на Америка: Не сакаат дијалог меѓу Белград и Приштина, туку само Србија да го признае Косово, вели поранешен српски дипломат.

Секој обид на Америка наводно да помогне во дијалогот меѓу Белград и Приштина е лажен бидејќи за нив постои само Приштина, односно независно Косово, а нивната единствена цел е Србија да го признае.

Ова е ставот на пензионираниот дипломат Бранко Бранковиќ по веста од Вашингтон дека американскиот државен секретар Ентони Блинкен лично се залагал за решавање на застојот во дијалогот меѓу Косово и Србија.

Бранковиќ дури смета дека Вашингтон однапред ја информира Приштина што ќе понуди како предлози за решение во дијалогот со Белград и дека им е кажано да не го прифаќаат.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Србите во Косово секојдневно ја чувствуваат политиката…

Директорот на Канцеларијата за Косово и Метохија,…

Вучиќ дециден: Србија нема да гласа за…

Претседателот на Србија Александар Вучиќ за српските…

72% од Американците не сакаат Бајден да…

72 отсто од Американците не сакаат Бајден…

Рама во ОН побара признавање на независноста…

Рама во ОН повика на признавање на…

Бугарско сценарио за Србија – Милановиќ: Нема…

Порака на Милановиќ до Белград: Србија вака…