Објавено на:

Пентагон: Две децении поддржувавме 46 биолаборатории во Украина за цивилни цели

t

Пентагон за биолабораториите во Украина: Две децении поддржувавме 46 лаборатории за цивилни цели/

Соединетите Држави обезбедија правна поддршка за 46 биолошки капацитети во Украина во изминатите 20 години, како дел од медицински и земјоделски цивилни проекти, соопшти Пентагон.

„САД работеа на подобрување на биобезбедноста и заштитата на Украина, ефективноста на епидемиолошкиот надзор на луѓето и животните, обезбедувајќи поддршка за 46 цивилни украински лаборатории, здравствени установи и дијагностички центри за болести во изминатите две децении“, се вели во соопштението.

Пентагон тврди дека соработката била транспарентна, дека се одвивала во согласност со нормите на американското, украинското право и меѓународното право, често во партнерство со мултилатерални структури, вклучително и Светската здравствена организација.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Кирилов: САД признаа дека во Украина се…

Американската делегација во Женева призна дека во…

Шефот на Пентагон позитивен на Ковид-19

Секретарот за одбрана на САД, Лојд Остин…

Пентагон откри детали: Ова е новиот пакет…

Пентагон ја откри содржината на новиот пакет…

Пентагон: Две децении поддржувавме 46 биолаборатории во…

Пентагон за биолабораториите во Украина: Две децении…

Пентагон: Русија ги повторува истите грешки

Неименувани претставници на Пентагон изјавија дека руската…