Пентагон до светот: Американски војници нема да војуваат во Украина

t

Американските трупи нема да водат војна во Украина во случај на руска инвазија на таа земја, изјави портпаролот на Пентагон Џон Кирби за телевизијата MSNBC.

Претседателот Џо Бајден јасно стави до знаење дека американските трупи нема да бидат во војна во Украина, рече тој.

Употребата на американските сили, рече тој, дури и за евакуација на американските граѓани од земјата „ќе го зголеми ризикот од погрешно проценување и ќе ја зголеми можноста за конфликт меѓу руските и американските сили“, што, според портпаролот на Пентагон, ќе ја развие ситуацијата. „на ново ниво“.

Тој посочи дека конфликтот околу Украина се уште може да се спречи, но времето истекува. Американската администрација не ја разгледува можноста за воведување превентивни санкции против Русија.

Во меѓувреме, нова серија американско оружје пристигна во Украина.

Утрово два авиони пристигнаа во Киев со американска помош за брза реакција со цел да се зајакне одбраната на Украина. Тоа е дел од помошта вредна 200 милиони долари – муниција, објави американската амбасада на Твитер.

Министерот за одбрана на Украина Алексеј Резников на Фејсбук напиша дека од САД досега се испорачани 1.300 тони воен товар.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

САД: Украина да превземе акција против корупцијата…

Вашингтон поднел листа на „приоритетни реформи“ кои…

Вучевиќ: Србија разочарана од реакцијата на КФОР

Србија е разочарана од реакцијата на КФОР,…

Националната мрежа против насилство до JO: Најстрога…

Националната мрежа против насилство врз жени и…

При претрес во Валандово пронајдени марихуана, семки…

Полициски службеници од Одделението за внатрешни работи…

Ѓоковиќ ја откри целта на неговата организација

Најдобриот српски тенисер Новак Ѓоковиќ во моментов…