Објавено на:

Пентагон и Москва се во комуникација за да се спречат недоразбирања и воени инциденти

t

Поради ситуацијата во Украина, Пентагон на 1 март воспостави канал за комуникација со Министерството за одбрана на Русија, со цел да се спречат воени инциденти, изјави за Спутник претставник на американското Министерство за одбрана.

„Американското Министерство за одбрана неодамна воспостави канал за комуникација со руското Министерство за одбрана на 1 март со цел да се спречат погрешни пресметки, воени акции и ескалација“, изјави за агенцијата соработник на Пентагон.Тој додаде дека Вашингтон, како и досега, одржува неколку канали за комуникација со Москва „со цел да се разговара за најважните безбедносни прашања во случај на непредвидени околности или вонредна ситуација“.


Бројни медиуми претходно објавија дека Пентагон сака да воспостави канал за комуникација со Русија поради ситуацијата во Украина, сличен на оној што беше воспоставен во врска со настаните во Сирија во 2015 година.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Најчитаниот британски весник: Русија планирала да ги…

Руските воени научници истражувале користење на мајмунски…

Кремљ: Нема бесплатен гас за никој, или…

Русија нема да испорачува бесплатен природен гас…

Путин: Зголемен е бројот на сајбер напади…

Рускиот претседател Владимир Путин денеска изјави дека…

Министерство за одбрана на Русија: Уништивме 12…

Соборени 10 украински беспилотни летала и пресретнати…

Лавров: Русија ќе продолжи да го поддржува…

Русија ќе продолжи да го поддржува Мали…