Објавено на:

Пентагон: Кина најверојатно ќе складира 1.500 нуклеарни боеви глави до 2035 година

t

Кина најверојатно ќе има залихи од 1.500 нуклеарни боеви глави до 2035 година, доколку продолжи со сегашното темпо на нуклеарен развој, се вели во извештајот што денеска го објави Пентагон.

Бројката ја нагласува зголемената загриженост во Соединетите држави за намерите на Кина да го прошири својот нуклеарен арсенал, иако проекциите не сугерираат дека Кина го забрзува темпото на развој на боеви глави, објави Ројтерс.

„Тие имаат брз пораст што е некако премногу значајно за да се чува во тајност“, рече висок претставник на американската одбрана за време на брифингот за годишниот извештај на Пентагон за кинеската војска.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Кинезите со остра реакција до САД поради…

Кинеското Министерство за надворешни работи изрази силно…

Крај на драмата: САД соопштија дека го…

САД соопштија дека е соборен кинескиот воздушен…

Бајден: Ќе се погрижиме за кинескиот шпионски…

Претседателот на Соединетите Американски Држави, Џо Бајден,…

(Видео) Драми над небото во САД: Воените…

Американските воени претставници изјавија дека сомнителен „шпионски…

За првпат по шест децении се намалува…

Населението на Кина се намали минатата година…