Објавено на:

Пентагон: Конфликтот во Украина ќе продолжи со години

t

Пентагон објави предвидување дека конфликтот во Украина ќе се одолговлекува и може да продолжи со години.

Мислам дека овој конфликт ќе биде многу долг. Сметам дека неговото времетраење ќе се мери со години. Не знам дали можеме да помислиме на една деценија, но барем неколку години сигурно – истакна претседателот на Советот на генералштабот на САД, генерал Марк Мили, за време на расправа за буџетот на Претставничкиот дом.

Генерал Мили нагласи дека тоа е долготраен конфликт меѓу Русија и Украина, во кој САД и сојузниците и партнерите на НАТО „ќе бидат инволвирани уште долго време“.

Еден ден претходно, американскиот советник за национална безбедност Џејк Саливан изјави дека според проценките на Вашингтон „следната фаза од украинскиот конфликт може да се мери во повеќе од месеци“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Невреме го зафати и Прилеп

Попладнево околу 18 часот регионот на Прилеп…

Ни треба целото оружје што го имате…

На Украина ѝ недостига оружје за контраофанзива,…

(Видео) Голем број демонстранти на протестот “Србија…

Со бројни транспаренти десетици илјади граѓани на…

Лукашенко: Згрешивме што не ја нападнавме Украина…

Единствената грешка на Русија и Белорусија беше…

Шолц ги убедува Германците: Поддршката за Германија…

Германскиот канцелар Олаф Шолц денеска изјави дека…