Пентагон: Не се плашете Русија нема нуклеарно оружје

t

Украина нема програми за биолошко, нуклеарно или хемиско оружје, соопшти Пентагон. Во соопштението се наведува и дека во последните 20 години, САД поддржале 46 различни цивилни лаборатории и здравствени центри во Украина во рамките на мировни програми.
САД, исто така, работеа заедно на подобрување на биосигурноста на Украина и контрола на болести поврзани со здравјето на луѓето и животните. Работата, која често се спроведува во партнерство со надворешни организации како што се Светската здравствена организација (СЗО) и Светската организација за здравје на животните (ОИЕ), резултираше со побезбеден и поефикасен надзор и откривање на болестите, се вели во документот.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

,,Комити”: На најподол начин испраќаа лажни информации…

,,Во текот на вчерашниот ден одредени припадници…

Во бомбашки напад во Кабул е убиен…

Тој загинал во својот верски центар во…

Скопјанка претепана од сопругот

На 10.08.2022 во 01.50 часот 42-годишна жена…

Трамп повеќе од 440 пати се повикал…

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп повеќе од…

Србија ја укина забраната за извоз на…

Владата на Република Србија на денешната седница…