Објавено на:

Пентагон остро кон Србија: Нападот на Украина не е ист како нападот на Југославија во 1999 година!

t

Претставничката на Пентагон, заменик-помошникот секретар за одбрана на САД, Лора Купер, даде интервју за Гласот на Америка во кое најмногу ја коментираше ситуацијата на Балканот. Купер е одговорна за Русија, Украина и Евроазија во Пентагон.

„Не е во интерес на Србија да биде партнер на руската армија, која брутално го напаѓа цивилното население во Украина. Нападот врз демократски избраната влада не може да се поистоветува со воената интервенција на НАТО во СР Југославија во 1999 година“, рече таа.

Таа ја коментираше ситуацијата во Украина. Тој вели дека првата цел на Русија била да ја замени демократски избраната влада во Киев.

„И ова го знаеме затоа што видовме разузнавачки информации. Всушност, ги споделивме со целиот свет како што ги откривме. Речиси може да се каже дека светот знаеше повеќе за руските планови и мотиви отколку руските војници. Тие беа испратени во Украина за опкружувајќи го Киев да таргетираат важни градови и да ја преземат контролата над клучните територии. Тие наидоа на жесток отпор од украинските вооружени сили, со можности обезбедени од Западот, што ги изненади руските сили и ги принуди да ги променат своите планови. Но, тоа не значи дека се откажаа. Тоа само значи дека привремено го сменија пристапот за да добијат на време за да се регрупираат “, рече таа.

Таа потоа ја коментираше ситуацијата на Западен Балкан.

„Русија се меша во ситуацијата на Балканот“

„Отсекогаш сме ја следеле безбедносната ситуација на Западен Балкан и сме многу посветени на нашите односи со сојузниците во регионот и на одржување силни партнерства низ целиот регион, вклучително и Србија и Босна и Херцеговина. Ова беше случај и порано и сега. ги поттикнува тензиите во регионот и гледаме дека тоа продолжува до ден-денес.

Задоволна сум од степенот до кој САД, а не само тие, посветуваат внимание на регионот. Нашите партнери од ЕУ се исто така многу посветени на обезбедување стабилност. Би сакала да го истакнам неодамнешното зголемување на силите во операцијата Алтеа, како многу позитивен знак за соработката на сите нас во обезбедувањето стабилност“.

Таа додаде дека Русија има голем број тактики за дестабилизација на регионот.

„Да се ​​вратиме на употребата на одредени стратегии, вклучително и сајбер-мешањето, а неодамна видовме примери за тоа, потоа манипулирање со информативниот простор, кое сè уште е присутно. Можам да ја инструментализирам корупцијата, која има особено корозивно дејство во регионот. Се разбира, можам да користам продажба на оружје „Фактот што воената опрема не оди толку добро во Украина може да ја направи последната помалку моќна“, рече таа.

„Сакаме соработка со Србија“

„Разочарани сме кога Србија не сака да продолжи со вежби или обуки или други можности за соработка. Позитивен знак дека Србија им се приклучи на сите, освен на петте земји во светот, кога станува збор за резолуцијата на Генералното собрание на ОН со која се осудува руската напад врз Украина. Знаеме дека Србија може да ја согледа оваа ситуација со одреден степен на непристрасност.

Сепак, ова е моментот кога земјите ширум светот, дури и оние кои беа историски неутрални, решија да се определат за меѓународното право и мир и да застанат во одбрана на принципот на суверенитет. Видовме дека дури и некои неутрални земји ѝ помагаат на Украина со офанзивно оружје. Така, ние секако веруваме дека ова е историски момент и ќе продолжиме да работиме на попозитивни односи со Србија“, одговори Купер.

Конечно, коментирајќи го фактот дека многумина во Србија ја поддржуваат Русија поради воената интервенција на НАТО во 1999 година, таа рече:

„Тоа апсолутно не може да се изедначи. Она што сега го гледате е дека една голема сила одлучи да нападне демократски избрана влада без причина и се обидува да окупира значајни делови од таа земја, бомбардирајќи цивили и прекинувајќи ја хуманитарната помош. Апсолутно не истото. И сигурна сум дека народот на Србија може со свои очи да го гледа народот на Украина и да разбере со какво уништување се соочува и сака да го поддржи“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Вучиќ од Њујорк: Не воведуваме санкции за…

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, за време…

Кој ќе си легне на брашното? Британија…

Велика Британија го поддржува и се приклучува…

Сијарто ветува напредок за Србија: Косовското прашање…

Министерот за надворешни работи на Унгарија, Петер…

Курти: Прво де факто признавање на Косово,…

Косовскиот премиер Албин Курти истакна дека треба…

(Видео) Вучиќ повторно донесе кошница производи на…

Српскиот претседател Александар Вучиќ „претстави“ нови намалувања…