Објавено на:

Пентагон откри детали: Ова е новиот пакет помош за Украина

t

Пентагон ја откри содржината на новиот пакет воена помош за Украина, која ќе добие уште четири повеќекратни ракетни фрлачи ХИМАРС, 18 патролни чамци и 36.000 артилериски гранати.


Испораките во вредност од 450 милиони долари ќе вклучуваат и 18 „тактички возила“ за влечење артилериски парчиња од западен стил, 1.200 фрлачи на гранати, 2.000 митралези, „резервни делови и друга опрема“.


За време на претседателствувањето на Џо Бајден, Соединетите Држави на Украина и дадоа воена помош од 6,8 милијарди долари, од кои 6,1 милијарди долари се доделени од 24 февруари, датумот на почеток на руската воена специјална операција.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Украинците во Доњецк чекаат оружје

По падот на регионот Луганск украинските вооружени…

Зеленски бара 100 милијарди евра за обнова…

„Закрепнувањето на Украина е најголемиот придонес за…

Трас денеска ќе го објави планот за…

Британската министерка за надворешни работи Лиз Трас…

Возбудливата љубовна приказна на Европејците и Украинците…

Се чини дека возбудливата љубовна приказна на…

Ништо од единството: Ситуацијата во Украина ги…

Британски весник: Ситуацијата во Украина го подели…