Објавено на:

Пентагон откри детали: Ова е новиот пакет помош за Украина

t

Пентагон ја откри содржината на новиот пакет воена помош за Украина, која ќе добие уште четири повеќекратни ракетни фрлачи ХИМАРС, 18 патролни чамци и 36.000 артилериски гранати.


Испораките во вредност од 450 милиони долари ќе вклучуваат и 18 „тактички возила“ за влечење артилериски парчиња од западен стил, 1.200 фрлачи на гранати, 2.000 митралези, „резервни делови и друга опрема“.

За време на претседателствувањето на Џо Бајден, Соединетите Држави на Украина и дадоа воена помош од 6,8 милијарди долари, од кои 6,1 милијарди долари се доделени од 24 февруари, датумот на почеток на руската воена специјална операција.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Британците откриваат: Елиминација на државниот врв, заземање…

Британскиот истражувачки центар за одбрана и безбедност…

Во НАТО постои консензус дека Украина треба…

Во НАТО постои консензус дека Украина треба…

Кулеба: Две украински амбасади добиле заканувачки писма

Две украински амбасади добиле заканувачки писма, изјави…

Украина ги ограничува активностите на верските организации…

Украина ќе ги ограничи активностите на верските…

Подољак ја демантира Фон дер Лајен: Во…

Вооружените сили на Украина досега изгубија меѓу…