Објавено на:

Пентагон откри детали: Ова е новиот пакет помош за Украина

t

Пентагон ја откри содржината на новиот пакет воена помош за Украина, која ќе добие уште четири повеќекратни ракетни фрлачи ХИМАРС, 18 патролни чамци и 36.000 артилериски гранати.


Испораките во вредност од 450 милиони долари ќе вклучуваат и 18 „тактички возила“ за влечење артилериски парчиња од западен стил, 1.200 фрлачи на гранати, 2.000 митралези, „резервни делови и друга опрема“.

За време на претседателствувањето на Џо Бајден, Соединетите Држави на Украина и дадоа воена помош од 6,8 милијарди долари, од кои 6,1 милијарди долари се доделени од 24 февруари, датумот на почеток на руската воена специјална операција.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Следува пресврт на настаните? Русија е подготвена…

Русија останува подготвена да преговара со Украина,…

Последен ден од референдумите во Украина: На…

На териториите на самопрогласените републики Луганск и…

(Фото) На 19 години сруши шест руски…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски го одликува војникот…

Чавушоглу: Јасно ѝ ставивме до знаење на…

Турција нема да ја признае анексијата на…

Излезеноста надмина 50% во сите региони: Претпоследен…

Излезноста на референдумот во ДНР и ЛНР…