Објавено на:

Пентагон откри детали: Ова е новиот пакет помош за Украина

t

Пентагон ја откри содржината на новиот пакет воена помош за Украина, која ќе добие уште четири повеќекратни ракетни фрлачи ХИМАРС, 18 патролни чамци и 36.000 артилериски гранати.


Испораките во вредност од 450 милиони долари ќе вклучуваат и 18 „тактички возила“ за влечење артилериски парчиња од западен стил, 1.200 фрлачи на гранати, 2.000 митралези, „резервни делови и друга опрема“.

За време на претседателствувањето на Џо Бајден, Соединетите Држави на Украина и дадоа воена помош од 6,8 милијарди долари, од кои 6,1 милијарди долари се доделени од 24 февруари, датумот на почеток на руската воена специјална операција.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Ќе се задолжува подобро: Зеленски го менува…

Володимир Зеленски до Врховната Рада поднесе предлог-резолуција…

Њујорк Тајмс: Американските разузнавачки агенции велат дека…

Американските разузнавачки агенции велат дека членовите на…

“Демократска Бугарија” бара веднаш по составување на…

Поднесуваме предлог-одлука за испраќање воено-техничка помош за…

Украинците вријат-Путин потпиша: Нуклеарната централа “Запорожје” од…

Рускиот претседател Владимир Путин потпиша декрет со…

На Зеленски му е драго што Бајден…

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, денеска разговара со…