Објавено на:

Пентагон откри детали: Ова е новиот пакет помош за Украина

t

Пентагон ја откри содржината на новиот пакет воена помош за Украина, која ќе добие уште четири повеќекратни ракетни фрлачи ХИМАРС, 18 патролни чамци и 36.000 артилериски гранати.


Испораките во вредност од 450 милиони долари ќе вклучуваат и 18 „тактички возила“ за влечење артилериски парчиња од западен стил, 1.200 фрлачи на гранати, 2.000 митралези, „резервни делови и друга опрема“.

За време на претседателствувањето на Џо Бајден, Соединетите Држави на Украина и дадоа воена помош од 6,8 милијарди долари, од кои 6,1 милијарди долари се доделени од 24 февруари, датумот на почеток на руската воена специјална операција.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Кулеба: Некои западни земји чекаат Украина да…

Некои западни земји чекаат Украина да се…

Шојгу: Пропадна митот за западното “супер оружје”…

Западниот мит за „супероружје“ е уништен, изјави…

Полјански за воената операција на Русија: Можеме…

Полјански за специјалната операција: Може да биде…

Украина го зголемува воениот буџет

Украинскиот парламент одобри зголемување на трошоците за…

Земја, која со оружје помага друга земја,…

Професорот Љубомир Цуцуловски на Фејбук објави кратка…