Објавено на:

Пентагон: Русија е веќе ослабена од војната, стануваат се поизолирани

t

Русија и рускта војска веќе се ослабени од војната против Украина, изјави денеска портпаролот на Пентагон Џон Кирби пред средбата со американските сојузници и партнерите во НАТО.

„Тие се ослабена армија. Тие во моментов се ослабена држава и стануваат се поизолирани“, рече Кирби во интервју за Си-Ен-Ен.

Портпаролот на Пентагон изјавил дека САД сакаат Русија во иднина повеќе да не може да им се заканува на соседите, пренесува Ројтерс.

Кирби оцени дека руската економија е „во неред“, и дека армијата е „исцрпена на многу начини“ и дека не е целосно онеспособена, но дека секако претрпела големи загуби.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Се јави Дугин: Кина е свесна дека…

Посетата на претседателот на Народна Република Кина…

Нуклеарна војна во најава? Путин и Шојгу:…

Русија ќе биде принудена да реагира доколку…

„Југословенско сценарио“ вели Москва за намерата на…

Портпаролката на Министерството за надворешни работи на…

(Фото) Магичен поглед и силна порака: Руски…

Специјалниот дописник новинската агенција „ТАСС“, космонаутот на…

Украина очекува Кина со своето влијание врз…

Украина очекува Кина да го искористи своето…