Објавено на:

Пентагон: Русија има доволно капацитет на море и покрај потонувањето на „Москва“

t

Портпаролот на Пентагон Џон Кирби изјави дека инцидентот со рускиот крстосувач „Москва“ краткорочно ќе влијае на рускиот воен потенцијал на море, но дека Русија „има доволно поморски капацитет“.

Како што наведе Кирби, Русија има меѓу 10 и 20 бродови кои биле активни во Црното и Азовското Море од почетокот на операцијата во Украина, па затоа е „тешко да се каже каков точно ќе биде ефектот од онеспособувањето на „Москва“.


ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Русија објави: Загубивме двајца високи офицери во…

Русија призна дека изгубила двајца високи офицери…

(Видео) “Добредојдовте драги браќа”: Со камбани СПЦ…

Српскиот патријарх Порфириј, на својата фејсбук страница…

Не запира: ЕУ во април имала инфлација…

Потрошувачките цени во Европската унија во април…

(Видео) Путин распореди “Терминатори” во источна Украина

Во обид да го зајакне својот арсенал,…

НАТО ќе ги продолжи разговорите со Финска…

Претставниците на НАТО во средата не успеаја…