Објавено на:

Пентагон: Русија има доволно капацитет на море и покрај потонувањето на „Москва“

t

Портпаролот на Пентагон Џон Кирби изјави дека инцидентот со рускиот крстосувач „Москва“ краткорочно ќе влијае на рускиот воен потенцијал на море, но дека Русија „има доволно поморски капацитет“.

Како што наведе Кирби, Русија има меѓу 10 и 20 бродови кои биле активни во Црното и Азовското Море од почетокот на операцијата во Украина, па затоа е „тешко да се каже каков точно ќе биде ефектот од онеспособувањето на „Москва“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Пародија: Членови ќе му се заколнуваат…

Луѓе од партијата блиски до Мицкоски се…

(Видео) ЕКСКЛУЗИВНО: Како Мицкоски на Централен комитет…

Уредникот на Инфомакс, Александар Митовски, во денешната…

(Видео) Мицкоски никогаш не може да биде…

Како Груевски може да влијае врз пратениците…

(Видео) Ако Груевски се врати во Македонија,…

Мицкоски се договори со странците дека ќе…

(Во живо) Закон за амнестија е потребен,…

Факт е дека членот 353 од КЗ,…