Објавено на:

Пентагон: Сакаме да ја ослабиме Русија толку многу што никогаш повеќе не може да нападне како Украина

t

Вашингтон би сакал да ја види Русија ослабена до тој степен што повеќе не може да го прави она што го направи со нападот на Украина, изјави шефот на Пентагон, Лојд Остин, по посетата на Киев.

„Сакаме да ја видиме Русија ослабена до тој степен што повеќе не може да го прави тоа што го направи со инвазијата на Украина. „Сакаме да ја видиме меѓународната заедница пообединета, особено НАТО“, им рече Остин на новинарите во Полска на брифингот со американскиот државен секретар Ентони Блинкен.

Според него, Блинкен и тој во неделата одржале продуктивен состанок со украинските власти, на кој разговарале за поддршката на украинската армија.

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен на прес-конференција во Варшава изјави дека Вашингтон ќе му помогне на Киев во преговорите со Москва.

„Сакаме да направиме се што можеме за да им помогнеме на Украинците да го завршат овој конфликт под најдобри можни услови и што е можно побрзо. „Голем дел од работата што моментално ја работиме е нивно зајакнување на бојното поле и на преговарачката маса“, објасни Блинкен.

Според него, тој разговарал за прашањата за економската помош и безбедноста на Украина со Остин и со украинските власти.

Блинкен најави дека американските дипломати ќе почнат да се враќаат во Украина следната недела.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Автомобил удри во мечка со мали…

Доцна вечерва на локалниот пат Тетово -…

Американската дипломатија е сигурна дека Мицкоски нема…

Американската дипломатија е сигурна дека Мицкоски нема…

ОБСЕ е спасена

ОБСЕ е спасена. Со овие зборови Претседавачот…

Вучиќ: ЕУ ќе ја затвори вратата за…

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, во Дубаи…

Лавров: Во Европската унија нема демократија туку…

Во Европската унија нема демократија туку „дисциплина…