Објавено на:

Песков: Ако Европа не сака да плаќа гас во рубљи, Русија нема да го испорача бесплатно

t

Разработуваме модалитети за плаќање на рускиот гас во рубљи, но можеме со апсолутна сигурност да кажеме дека Русија дефинитивно нема да испорачува гас бесплатно, изјави Дмитриј Песков, портпарол на Кремљ.

Процесот на набавка е многу, многу комплициран. Ова не е купување производ во продавницата каде што купувате и плаќате на каса, значи ова е испорака, плаќање, балансирање, ова е процес кој трае“, рече Песков, а пренесува РИА Новости.

Песков прецизираше дека за ова прашање се разговара меѓу ресорите и Гаспром.

Ќе биде поставена јасна временска рамка“, додаде тој.

Запрашан како Москва би постапила доколку Европа одбие да го плати гасот во рубљи, Песков рече дека „факт е дека Русија нема да испорачува гас бесплатно“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Апасиев: Шупаци корумпирани! Наместо да му ги…

Денешниот постигнат договор значи дека ЕСМ има…

Вејсели: ДУИ ќе се распадне на три-четири…

Поранешниот пратеник и поранешен лидер на ПДП,…

Путин планира нуклеарен тест во близина на…

Се стравува дека рускиот претседател Владимир Путин…

“Голема акција” на МВР: Пронајдени три запрежни…

На 03.10.2022 полициски службеници од Одделението за…

„Се отвора втор фронт“ против Русија: Молдавија…

Според нивните зборови, менторите му наложиле на…