Објавено на:

Песков: Главна цел ни е заштита на републиките

t

Главната цел на руската воена операција во Украина е да се заштитат самопрогласената Доњецка Народна Република и Луганската Народна Република, изјавува портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков.

„Генерално, заштита на републиките е главната цел на ова воена операција“-рече Песков

Русија нивната воена операција во Украина ја започна на 24 февруари, со цел, објавено од Москва, да се демилитаризира и денационализира таа земја.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Украинската државна нуклеарна агенција тврди дека Русија…

Украинската државна нуклеарна агенција Енергоатом тврди дека…

Русија и Турција ја зголемуваат трговската соработка…

Русија и Турција потпишаа "патоказ за економска…

Украина го признава Косово? Пратеник поднесе иницијатива…

Украина го призна Косово - пратеник поднесе…

Италијанската даночна полиција заплени имот вреден над…

Италијанската даночна полиција заплени имот во вредност…

Конашенков: За еден ден елиминирани преку 500…

Официјалниот претставник на руското Министерство за одбрана,…