Објавено на:

Песков: Здравствената состојба на Кадиров не е работа на Путин

t

Здравствената состојба на шефот на Чеченија, Рамзан Кадиров, не е работа на администрацијата на претседателот на Руската Федерација, изјави за новинарите прес-секретарот на шефот на државата Дмитриј Песков како одговор на барањето да се коментираат информациите дека се појави на социјалните мрежи за наводната хоспитализација на Кадиров.

„Немаме никакви информации за ова прашање. Во секој случај, претседателската администрација тешко може да издаде здравствени уверенија. Затоа, нема што да кажеме овде“, објасни претставникот на Кремљ.

Во одговор на појаснувањето дали Кадиров беше во Москва минатата недела и дали се сретна со Владимир Путин, Песков рече: „И јас немам што да кажам. Немаше средби со Путин“.

Претходно, во медиумите се појавија информации за влошување на здравствената состојба на Рамзан Кадиров и неговата хоспитализација во болница во Москва. Во исто време, самиот шеф на Чеченија објави видео од прошетка откако се појавија такви гласини и ги советуваше „сите што не можат да ја разликуваат вистината од лагата на Интернет, да прошетаат на свеж воздух и да си ги средат мислите“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Путин: Раководството во Киев „полуде“

Прогонувањето на Русите од страна на украинските…

Фајненшл тајмс: Саудискиот крал Бин Салман го…

Високи британски пратеници го опишаа пријавениот потег…

Путин: Русија и Иран „градат моментум“ во…

Двете нации соработуваат на различни полиња, од…

Иранскиот претседател пристигна во Москва

Ебрахим Раиси треба да се сретне со…