Објавено на:

Песков одби да коментира за можното посредување на Меркел

t

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков одби да го коментира потенцијалното ангажирање на поранешната германска канцеларка, Ангела Меркел, како посредничка меѓу Русија и Украина.

– Не можам да одговорам на прашањето дали госпоѓа Меркел може да игра таква улога во иднина. Таа ги напушти сите функции и слушнавме дека изјави оти нема да се враќа во политиката. Ќе видиме, изјави Песков на прес-конференција, јави Тасс.


Неговата оценка е дека стилот на преговори, избран од Киев, не ѝ донесе ништо добро на Украина.

– Ние сме запознати со овој стил на преговори што на Украина не ѝ донесе ништо добро, смета Песков, коментирајќи ја изјавата на украинската страна за подготвеноста во август да се врати на преговарачка маса.

Извор

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Захарова: Целата ЕУ може да се соочи…

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи,…

Лидер на руска партија предложи Калининград да…

Лидерот на руската политичка партија Праведна Русија…

(Видео) Не е ова Македонија: Специјалци од…

Федералната служба за безбедност на Руската Федерација…

Путин: Сите заслужни во операциите во Украина…

Рускиот претседател Владимир Путин, на средба со…

Русија се залага за проширување на Советот…

Рускиот амбасадор во Кина, Андреј Денисов, смета…