Објавено на:

Песков: Полска е “извор на закана” за Русија

t

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, денеска ја критикуваше Полска за, како што рече, непријателската реторика, додавајќи дека Варшава може да биде „извор на закана“.

Полска ја повика Европската унија да ги зајакне санкциите против Москва, како и НАТО да ја вооружи Украина во борбата против руските сили кои влегоа на истокот на оваа земја.

Полската министерка за животна средина и клима, Ана Москва, кажа дека „Полска е горда што е на листата на непријателски држави на Путин“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Јотова стана миротворец: Се залага за преговори…

Бугарскaта потпретседателка Илијана Јотова се залага за…

Хрватски воен аналитичар: Дронот кој падна во…

Денеска се случила експлозија во градот Киреевск…

Вучиќ ја продаде куќата: Америка ќе биде…

Србија успеа да го издржи притисокот од…

Украински дрон експлодираше на 250 километри од…

Во областа Тула во Русија, недалеку од…

Борел се закани со нови санкции: Ако…

Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика…