Објавено на:

Песков раскажа за што ќе зборува Путин на Меѓународниот економски форум

t

Владимир Путин лично е вклучен во подготовката на говорот на Меѓународниот економски форум во Санкт Петербург и го сфаќа многу сериозно, тој ќе зборува за економската ситуација и причините за кризата, изјави во интервју за Канал 1.
„Ќе зборуваме главно за економијата, како ситуацијата влијае на економијата, како нашата економија ќе живее наспроти непријателските манифестации на Западот, како ќе бараме и како веќе најдовме нови пријатели во другите делови на светот, што стана причина за кризата што сега ја имаме во различни сектори на светската економија“, рече тој.
Песков истакна дека „тешко е да се прецени значењето на овој говор“, бидејќи форумот и говорот на Путин во време се совпаѓаат со невидени настани во светската дипломатија, светската економија и светската политика.
Тој изрази уверување дека и покрај апсолутно невидената економска војна што беше покрената против Русија, сите со големо внимание ќе го слушаат говорот на Путин.
Од 15 до 18 јуни во Санкт Петербург се одржува јубилејниот XXV меѓународен економски форум во Санкт Петербург. Неговата главна тема е „Нов свет - нови можности“. РИА Новости делува како информативен партнер на форумот.
Минатата година, извештајот на Путин главно беше посветен на домашната агенда, шефот на државата наведе цела програма мерки за пост-ковид живот, поддршка на економијата, инвестициска клима и социјален развој. Тој зборуваше и за развојот на домашниот бизнис, климатските прашања и санкциите како начин на нелојална конкуренција.
Актуелниот форум се одржува во позадина на новата моќна рунда санкции на западните земји против Русија поради ситуацијата во Украина. Многу компании најавија повлекување од рускиот пазар и затворање на производствените капацитети во земјата.
Како што претходно изјави Путин, политиката на задржување и слабеење на Русија е долгорочна стратегија за Западот, а санкциите и нанесоа сериозен удар на целата глобална економија.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Украинската државна нуклеарна агенција тврди дека Русија…

Украинската државна нуклеарна агенција Енергоатом тврди дека…

Русија и Турција ја зголемуваат трговската соработка…

Русија и Турција потпишаа "патоказ за економска…

Италијанската даночна полиција заплени имот вреден над…

Италијанската даночна полиција заплени имот во вредност…

Конашенков: За еден ден елиминирани преку 500…

Официјалниот претставник на руското Министерство за одбрана,…

(Видео) Тоа е просто пекол, не се…

Тоа е само пекол! – Зеленски ја…