Објавено на:

Песков: Русија и Турција имаат несогласувања но тоа не влијае на нашите односи

t

Русија и Турција се способни да ги решат несогласувањата околу Сирија преку дијалог, изјави портпаролот на рускиот лидер Дмитриј Песков во интервју за програмата Москва Кремљ. Путин на ТВ каналот „Русија 1“.


„Има несогласувања со Турција за Сирија. Во Сочи беше потпишан документ“, рече тој, потсетувајќи дека после тоа и турскиот лидер и руските претставници зборуваа за незадоволство од тоа како се спроведуваат договорите. .


Сепак, Москва и Анкара се способни да ги решат противречностите, нагласи Песков.


„Нивото на нашите односи и политичка мудрост ни овозможува да ги решаваме таквите разлики не преку конфронтација, туку преку напнати, иако долги и напнати, но сепак преговори“, рече тој.


Русија и Турција потпишаа меморандум за разбирање од десет точки во октомври 2019 година. Конкретно, предвидуваше воведување на единици на руската воена полиција и сириската гранична служба на сириската страна на границата со Турција, надвор од зоната на турската операција „Извор на мирот“, за да се олесни повлекувањето на курдските трупи. . После тоа започнаа заедничките руско-турски патроли.

Пред една недела турската армија изврши воздушна операција во северна Сирија и Ирак против сириското крило на забранетата ПКК. Претседателот Реџеп Таип Ердоган ја нарече успешна и не исклучува дека ќе следи копнена операција. Руското Министерство за надворешни работи предупреди дека тоа може да ја зголеми тензијата во регионот и да доведе до зголемување на терористичките активности.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Ердоган му се закани на Западот поради…

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган го коментираше…

Бенет: Западот ги прекина преговорите меѓу Русија…

Преговорите меѓу претставниците на Русија и Украина…

Захарова: Кој ќе ни суди за воени…

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи,…

Украинците ветуваат: Нема да ја напаѓаат Русија…

Украина нема да користи оружје со голем…

Дуда: Ќе кренам железна завеса до небо…

Во своето обраќање до медиумите, Дуда истакна…