Објавено на:

Песков: Русија ќе размисли за понудата на Зеленски, но ставовите на Москва од Киев остануваат непроменети

t

Русија ќе воведе санкции кон западните земји врз основа на реципроцитет, изјави денеска портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков.

Тој додаде дека Кремљ бил запознаен со изјавите дека украинскиот претседател Володимир Зеленски е подготвен да разговара за можната неутралност на Украина, но изјавил дека не може да каже ништо за можните разговори меѓу Зеленски и рускиот претседател Владимир Путин, пренесоа руските агенции.


Песков рече дека Москва ќе ја анализира понудата на Зеленски, но дека очекувањата на Москва од Киев остануваат непроменети.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Санду: Немам информации дека Русија планира да…

Молдавската претседателка Маја Санду рече дека нема…

Русија: Прифаќањето на Украина и Молдавија како…

Русија во петокот рече дека одлуката на…

Конашенков: Руската армија го блокираше Лисичанск од…

Руската армија ја проби украинската одбрана и…

Британски бискуп: Санкциите се глупава алатка, може…

Британскиот бискуп Ник Бејнс ги нарече санкциите…

Путин: Ако нема леб, јадете колачиња

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека светот…