Објавено на:

Песков: Тоа што Путин не носи маска не значи дека не е заштитен

t

Тоа што рускиот претседател Владимир Путин не носи маска на јавни собири не значи дека не се обезбедени мерки за негова заштита, изјави денеска портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков.

„Постојат, и тоа не е никаква тајна, соодветни мерки на претпазливост околу претседателот поради корона вирусот. Луѓето кои доаѓаат во контакт со него биле тестирани неколку пати, а некои од нив поминале неколку дена во карантин“, објасни Песков. известува ТАС С.

Тој додаде дека затоа рускиот претседател Владимир Путин во одредени ситуации, особено кога станува збор за јавни говори, не носи маска на лицето.

„Меѓутоа, тоа не значи дека сеопфатните безбедносни мерки не се во сила“, заклучи Песков.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Охридските нуркачи од Центарот „Амфора“ го развиорија…

Професионална екипа од Нуркачкиот центар „Амфора“ од…

Приведени двајца насилници што нападнаа продавач кај…

Полициски службеници од Единицата за насилен криминал…

КАКВИ СОВЕТИ ОЧЕКУВА ОД ФУДБАЛЕРОТ? Зеленски го…

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, го назначи…

ВИДЕОТО Е ЛАЖНО, СЕ ГЛЕДА ДЕКА ИМА…

Српскиот министер за надворешни работи и вицепремиер…

Нападната гранична патрола на Србија и Унгарија:…

Утринава со автоматско оружје била нападната граничната…