Објавено на:

Песков: Украина не сака да ги продолжи преговорите

t

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, денеска изјави дека нема напредок во преговорите со Украина и дека Киев не покажува никаква волја да ги продолжи.

„Преговорите не напредуваат и забележуваме целосен недостаток на волја кај украинските преговарачи да го продолжат овој процес“, рече Песков, цитиран од „Ројтерс“.

Руската новинска агенција „Интерфакс“ во вторникот го цитираше рускиот заменик-министер за надворешни работи Андреј Руденко, кој рече дека Украина „практично се повлече од преговарачкиот процес“ и дека разговорите не се во никаква форма.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Ковачевски: Добро е што официјална Софија сака…

На ниво на односи помеѓу две страни…

На Таравари му е жал за ВМРО-ДПМНЕ:…

Претседателот на Алијансата за Албанците, Арбен Таравари…

Кремљ го демантира Џонсон: Путин му рекол…

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, денес ги…

72 години од смртта на Павел Шатев:…

На денешен ден, 30 јануари 1951 година,…

Пиле нема да пролета над гробот на…

Министрите за внатрешни работи на Македонија и…