Петифер: Одлуката од Истанбул е донесена за да се спречат бугарските амбиции во Охрид

t

Во морето реакции по одлуката на Вселенската патријаршија за Македонската православна црква-Охридска архиепископија се издвојува видувањето на британскиот експерт за Балканот, Џејмс Петифер.

„Одлуката од Истанбул јасно е донесена под притисок на надворешните советници на патријархот, со цел да се спречат бугарските амбиции во Охрид“, коментира на Твитер професорот по балканска историја на колеџот „Сент крос“ (Светиот крст) во Оксфорд.

„На едно ниво ова е важен чекор, но со оглед на тоа колку православни (не само Руси) сметаат дека неговиот авторитет многу сериозно е компромитиран со неканонската одлука да ја признае автокефалноста на Украинската православна црква, тоа можеби нема да биде многу. Македонската црква гледа кон Москва, која стекна голем кредибилитет во Скопје со средување на заканата од Јован и Србија пред неколку години. Патријархот нема овластувања да ги прави овие работи, само полниот Црковен собор. Си игра со оган“, вели Петифер за одлуката на вселенскиот патријарх Вартоломеј.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Големо засилување за Арсенал – дојде Жоржињо

Досегашниот фудбалер на Челзи и италијански репрезентативец…

Не кажа само дали е македонски: За…

Министерката за одбрана Славјанка Петровска во вечерашното…

Димитров за зголемување на владиното мнозинство: СДСМ…

Алијанса на Албанците и без влегувањето најавува…

Завршува можноста за санитарен лов во националниот…

На територијата на националниот парк Шар Планина…

Димитров: Бугарија го негира македонскиот идентитет и…

Поранешниот министер за надворешни работи од СДСМ…