Објавено на:

Петков го отфрли ултиматумот на Митрофанова: Руските дипломати мора да ја напуштат Бугарија до 3 јули!

t

Кирил Петков денеска до 12 часот не го испочитува ултиматумот на руската амбасадорка Елеонора Митрофанова Бугарија да ги повлече нотите со кои протера 70 вработени во руската амбасада. Тие мора да ја напуштат земјата до 3 јули. Петков денеска во видео порака изјави дека Бугарија е суверена земја и Русија не може да се меша во нејзините внатрешни работи.

Претходно, Корнелија Нинова – вицепремиер и лидер на БСП, практично го повика Народното собрание да го послуша рускиот ултиматум за стопирање на протерувањето на дипломатите обвинети за шпионажа. Нинова во специјалната изјава од собраниската говорница апелираше до пратениците да донесат заеднички став во следнава смисла: прво да му наложат на министерот за надворешни работи да ја откаже нотата со која ја известува руската амбасада за мерката; второ, да се разгледа списокот на наредени да бидат протерани и да се исфрлат само оние за кои има дефинитивни докази за шпионажа.

Така, всушност, вицепремиерот побара парламентот да се обедини и да го обвини премиерот во оставка Кирил Петков за кризата.

Лидерот на БСП отиде уште подалеку. Таа упати голем број барања до Кирил Петков и до претседателот Румен Радев. Тој побара од Петков официјално да соопшти дека повеќе нема да се кандидира за премиер. И пред конечно да поднесе оставка од функцијата, да го разреши заменик министерот во МНР, кој ја потпишал нотата до руската амбасада. Тој инсистираше шефот на државата да го отпушти претседателот на ДАНС, кој ги подготви списоците на Русите, бидејќи, според Нинова, ја послушал усна наредба на Петков да го стори тоа.

„Мирот се постигнува со дијалог, а не со оружје и закани. Ајде да изјавиме дека сме „за“ меѓународното право и принципот „невин додека не се докаже вината“, се изјасни лидерот на левицата. Тој додаде: „До сега не човек знае што е точно вистината. Никој не дал неоспорни докази за нечија вина.” Таа посочи дека руските амбасади биле затворени само во Папуа Нова Гвинеја, Суринам, Грузија и Украина. нафта и нуклеарно гориво.

Претходно денеска ГЕРБ-СДС силно ја поддржа одлуката за протерување на вработените во руската амбасада. Нотата и ултиматумот до 12 часот денеска се навредливи за нашата влада, тие веќе ја фрлија ракавицата и мораме да ги поддржиме“, најави претпладнето на специјалниот брифинг лидерот на формацијата Бојко Борисов.

Се додека оваа војна не заврши, ќе бидат поддржани сите дејствија на владата поврзани со агресорот Русија“, рече Борисов. Сепак, тој го критикуваше начинот на кој тоа е направено, нарекувајќи го аматерски. „Отиде во парламентот со својата типична фукара да се направи важен, а потоа викна – не сум јас, тоа сум Генчовска (министерката за надворешни работи )“, рече Борисов во врска со Петков.

Акциите за повлекување на дипломатите мора да продолжат. Владата не смее да оди чекор назад. Тоа би значело капитулација, откажување од суверенитетот“, рече лидерот на ГЕРБ-СДС. „Има толку многу можности, но ние ја поддржуваме крајната цел“, додаде тој.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Се огласи српскиот амбасадор во Бугарија: Еве…

Амбасадорот на Србија во Бугарија Жељко Јовиќ…

Сведоштво на патничка од автобусот: Одвлекување на…

Според патник од српскиот автобус кој веќе…

Најнови информации за српскиот автобус: 17 деца…

Универзитетската болница во Стара Загора вечерва прими…

(Видео) Трагедија: Автобус со деца од Србија…

Во Бугарија се превртел автобус со деца…

Димовски: Живо сум заинтересиран како ќе се…

Илија Димовски преку објава на социјалната мрежа…