Петков доаѓа во Скопје – Ќе каже ли нешто ново?

t

Министерството за надворешни работи на Република Македонија известува за посета на висока делегација од Република Бугарија предводена од премиерот Кирил Петков на Скопје, на 18 јануари. Во придружба на бугарскиот премиер е и министерката за надворешни работи, Теодора Генчовска, како и министерот за транспорт и врски, Николај Сабев.

Посетата е планирано да се реализира веднаш по стапувањето во функција на новата Влада на Република Македонија, со што двете држави сведочат за важноста која ја придаваат на меѓусебните односи и соработка. На средбите се очекува да се реафирмираат досегашните резултати и постигнат напредок, како и да се воспостави дополнителна интензивна комуникација во насока на надминување на разликите за важни билатерални прашања меѓу двете земји.


Во фокусот на разговорите ќе биде доследната имплементација на Договорот за пријателство, добрососедство и соработка потпишан меѓу двете земји во август 2017 година, како и продолжување на напорите за исчекор во обидите да се обезбеди поддршка за почеток на преговорите на Северна Македонија со Европската Унија.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Бугарскиот амбасадор во САД: Има обид да…

„Има обид да се протурка резолуција со…

Во ЕУ на “куково лето”: Петков предложил…

Бугарски „Капитал“ јавува дека на вчерашната владина…

Падна член на меѓународната криминална банда: Бугарин…

Бугарскиот државјанин Рангелов Јилиј е уапсен воСрбија…

Димитров: Македонија е генетски поврзана со Русија…

Проблемот со европската интеграција на Македонија не…

Цеков: Бугарија ќе ја блокира Македонија најмалку…

Темата „Македонија“ отсекогаш имала потенцијал на тешка…